Od jakiegoś czasu dużo mówi się o tym, że niemalże każda dama, bez względu od wieku powinna ćwiczyć regularnie mięśnie Kegla. Są to silne mięśnie, jakich zadaniem jest utrzymanie na miejscu organów wewnętrznych. Dzięki nim, można urodzić dziecko z łatwością i mniejszym bólem, jednocześnie nie ryzykując nacięcia krocza. Także po porodzie przydają się silne oraz wzmocnione mięśnie Kegla, bo dzięki nim nie ma problemów z nietrzymaniem moczu.

jak ćwiczyć mięśnie kegla u kobiet

Przeważnie mięśnie Kegla ćwiczą więc kobiety w ciąży oraz planujące ją. Jeśli pozostaną one dobrze wzmocnione, o wiele łatwiej jest przejść przez oczywisty poród i równolegle nie odczuwać aż tak silnego bólu. Zdarza się, że do gabinetu fizjoterapeuty trafiają też panie, jakie rodziły dawno, ale pojawiły się u nich komplikacje z nietrzymaniem moczu, zazwyczaj wysiłkowym, na skutek:
•    kichnięcia,
•    kaszlnięcia,
•    śmiechu,
•    podnoszenia ciężaru.
Mięśnie Kegla to inaczej mówiąc mięśnie dna miednicy. Można je z łatwością zlokalizować podczas próby wstrzymania strumienia moczu. W jaki sposób najprawidłowiej je ćwiczyć? Całe ćwiczenie polega tylko na napinaniu mięśni i ich rozluźnianiu. Najlepiej rozpocząć od pozycji leżącej, jednak z w pewnych sytuacjach wolno również ćwiczyć w innych pozycjach. Trzeba napinać mięśnie przez kilka sekund, a w następnej kolejności rozluźniać je na dwa razy dłuższy czas.
Bardzo ważne jest to, żeby napinać wyłącznie mięśnie Kegla, a nie brzuch, lub pośladki. Przed skurczem należy wziąć głęboki wdech i pomału wypuszczać powietrze podczas rozluźniania mięśni. Najprzyzwoiciej jest zastosować serię dziesięciu powtórzeń. Takich serii może się wdrożyć około trzech w ciągu dnia. Poprawę wolno zanotować już nawet po sześciu tygodniach, pomimo tego należałoby ćwiczyć w dalszym ciągu, chociaż raz dziennie.
W aptekach i punktach sprzedaży można obecnie zakupić odpowiednie kulki do ćwiczenia mięśni dna miednicy. Wybitnie wspomagają one cały proces oraz okazuje się, że dają doskonałe efekty. Z takimi kulkami także trenuje się na zasadzie kurczenia oraz rozluźniania mięśni.
Panie, jakie regularnie ćwiczą, przyznają że przyniosło to rezultat podczas porodu drogami natury i o wiele szybciej były one w stanie do siebie dojść. Poza tym, u takich pań z łatwością wyklucza się także problem nietrzymania moczu. Większość z nich wskazuje, że dzięki sprawnym mięśniom Kegla mogą też czerpać poprawniejszą przyjemność ze współżycia. Ma to również realny wpływ na odczucia seksualne partnera. Takie treningi nie są wysiłkowe i nie absorbują dużo czasu, a można je wykonywać dosłownie wszędzie i o każdej porze. Otoczenie z pewnością nawet się nie zorientuje.