Głównym spośród największych wyzwań w lwiej części polskich miast jest transport. Polskie gminy nie są dostosowane do tak dużego nasilenia ruchu, jaki pojawił się przez zwiększenie się liczby pojazdów na polskich szosach. Z tego powodu główną z najbardziej istotnych inwestycji które powinno podjąć prawie każda gmina jest inwestycja w rozwój dróg i infrastrukturę komunikacyjną. Drogi i transport miejski to najważniejszy obszar, jaki pozwoli zwiększyć wygodę mieszkańców a także poprawi całość gospodarki miasta.

Wśród pozostałych miast, inwestycje drogowe w grodzie Kraka silnie się wybijają. Krakowianie w plebiscycie wypowiedzieli się za budową metra, jednak zanim ono zostanie zbudowane, w rozwój komunikacji miejskiej oraz drogi trzeba zainwestować dużo pieniędzy . Spośród bardziej istotnych inwestycji warto podkreślić:
całkowicie elektryczną nitkę autobusów – pierwszą w Polsce,
innowacyjne torowisko na Ruczaju,
całkowicie przebudowany dworzec PKP wraz z galerią handlową.
Oprócz tego, w perspektywie rozwoju Kraków ma budowę przynajmniej kilka nowoczesnych dróg dojazdowych między już wybudowanymi drogami oraz naprawy już powstałych połączeń tramwajowych i dróg dojazdowych.
Mieszkańcy remontów nie znoszą – problemy w komunikacji i dotarciu do pracy dają się im we znaki w codziennym życiu. Warto zaś pamiętać, że bez remontów jakość dróg nie może być lepsza i by mieszkało się lepiej, wymagać trzeba wytrwałości.wybory Kraków 2014
Przekazywanie środków w komunikacje to nie jedynie następne drogi, ale również lepszej odporności nawierzchnia jezdni, która będzie mocniejsza i odporna. ( kolejnym z takich wzorów jest odporna na ścieranie nawierzchnia drogi na skrzyżowaniu Zakopiańska – Brożka i na zewnętrznej drodze Wadowickiej). Oczywiście, miasto potrzebuje jeszcze kolejnych remontów i inwestycji, by poruszało się po nim wygodnie. Nie tylko samochodem, ale również komunikacją miejską. Mimo to da się zauważyć wyraźnie, że całość jest na najlepszej drodze do tego, by mieszkańcom mieszkało się tu zdecydowanie wygodnie i z zadowoleniem.